Sleva až -50% na stretch fólie pokračuje!zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

Proč je nedostatek obalů - co se to vlastně na trhu děje

Situace na trhu obalových materiálů

Co se to na tom trhu s obaly děje, proč všichni zdražují? Nemělo by se naopak zlevňovat, když se část ekonomiky zastavila? Pokusme se rozkrýt, jak to na současném trhu vypadá a proč tomu tak je.

Zdražuje papír i plasty

Faktem je, že dochází ke zdražování papíru i plastů, a to především na evropském trhu. V našem oboru se to projevuje nárůstem cen obalů z vlnitých lepenek od začátku roku v rozmezí 20 - 30 %, v případě plastových obalových materiálů ještě o několik procent více. Výrobci obalů jsou ke zdražení donuceni výrazným zvýšením cen vlnitých lepenek a granulátu pro výrobu plastových obalů.

Může za to COVID?

V té nejobecnější rovině může za zdražení obou surovin opravdu COVID. Trhy se surovinami jsou v současnosti skutečně globální a opatření proti koronaviru postupně v různých částech světa narušila logistické řetězce. To se konkrétně projevilo například nedostatkem přepravních kontejnerových lodí, což vede ke zpožděným dodávkám a následným výrazným zdražením přepravy.

Na zdražení plastů se však podílí faktorů ještě více. Nesmíme zapomínat, že na výrobu plastových obalů se použije 40 % ze všech vyprodukovaných plastů, zbytek pro jiné účely. S epidemií se obrovsky zvýšila poptávka po plastech pro hygienické a zdravotní potřeby.
K tomu se přidala nejistota ohledně cen ropy (z velmi nízké ceny 30 dolarů za barel v první polovině 2020 došlo k rychlému nárůstu na současných 70 dolarů za barel) a nepříznivé počasí v USA. Ano i počasí má stále velký vliv na ceny. V USA totiž došlo k významnému poničení rafinérií hurikány a dále k přerušení výroby vlivem neobvykle silné, mrazivé zimy.
Společně s teroristickým útokem na zásobníky v Saudské Arábii byl výsledkem velký nedostatek polyetylénu v Evropě a vysoký nárůst jeho ceny.

Graf: nárůst průměrné ceny LDPE plastů (low density polyethylene)

Nedostatek vlnité lepenky na trhu

Vlnité lepenky je na trhu také nedostatek. Producenti lepenky a výrobci obalů prožívaly s nástupem koronaviru turbulentní časy. Strach z nedostatku zakázek vystřídaly obavy, aby bylo z čeho vyrábět. S růstem prodejů na e-shopech během lockdownu obrovsky vzrostla poptávka po obalech, není však lehké včas sehnat od dodavatelů materiál – vlnitou lepenku, jejíž cena logicky neustále roste.

Papír je v současnosti vyráběn převážně z recyklovaných materiálů, hlavně použitého papíru, jeho množství je však na trhu méně, než vyžaduje poptávka. K jejímu růstu přispěly hlavně nákupy recyklátu z Číny a USA.

Někteří dodavatelé archů vlnité lepenky proto zavedly kvóty, kterými stanovily maximální množství lepenky, jež je možné dodat. Tyto kvóty se týkaly i Servisbalu. Řešíme to tím, že se nespoléháme pouze na jednoho dodavatele archů, ale máme jich více. Navíc spolupracujeme i se zahraničními dodavateli.

Co z toho vyplývá?

Rozhodně doporučujeme objednávat obaly s větším předstihem, než jste byli zvyklí. Pokud neseženete obal přesně jaký potřebujete, zbyde Vám dost času na výběr jeho alternativy.

Můžete současnou situaci využít jako příležitost a zlepšit svoje balení. Za nás rozhodně doporučujeme vyzkoušet rychlouzavírací obaly, které ušetří spoustu času při balení. Hledejte způsoby, jak snížit spotřebu materiálu, pomůžete tím i životnímu prostředí.

Jaký očekáváme vývoj

Na velké poptávce po obalech se podílí mnoho faktorů. Pokud se podaří zvládnout koronavirus, ani tak nelze očekávat nějaké razantní zlepšení jejich dostupnosti nebo snížení ceny.

V případě granulátu pro výrobu plastů určitě bude přetrvávat velká poptávka z Číny a rozvíjejících se trhů.

U papíru potvrzují prognózy vývoje cen další nárůsty v létě, a to o dalších 20 %.
Očekáváme také zesilující se trend náhrady plastových obalů papírovou variantou (považujeme to za žádoucí) a je otázkou, jak se bude dodavatelům dařit zásobovat trh materiály pro výrobu papírů.

zdroje:
https://emagazin.packagingherald.cz/2021-03-04/index.html#p=30
https://www.plasticportal.eu/en/ceny-polymerov/lm/1/price/3510/
https://archiv.ihned.cz/c1-66909660-pandemie-a-mrazy-vyhnaly-ceny-plastu-vzhuru-vyrobky-z-nich-zdrazi-take