Jak zabalit křehké zboží | Eobaly.cz

Vyvýšený záhon s našimi ohrádkami! Levně!zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

Jak zabalit křehké zboží

Máme pro Vás dobrou zprávu. V současné době již existuje tolik různých druhů obalů a obalových vychytávek, že zabalit a zaslat lze téměř cokoliv. Pokud si dáte na balení záležet, snížíte riziko poškození zásilky téměř na nulu. A aby bylo jasno – jste to vy, kdo svým pečlivým nebo naopak lajdáckým zabalením rozhoduje o tom, zda zásilka dorazí nepoškozená. Zásilkové společnosti totiž zacházejí se všemi balíky stejně (prakticky žádný reálný účinek nemají ani manipulační a výstražné značky). A nemůžeme se příliš divit, protože zvládnout to ohromné množství zboží z e-shopů, které putuje k zákazníkům vyžaduje automatizované procesy, při kterých nelze brát na jednotlivé zásilky ohled.

Co je to křehké zboží

Pro účely našeho článku se jedná o produkt, u něhož je značné poškození během přepravy. Pro jeho balení se proto musí použít takové obalové prostředky, které snižují riziko na minimum.

Konkrétně se často jedná o skleněné zboží, elektroniku, zboží s lakovanými povrchy (jehož povrch se snadno může poškrábat), rozličná umělecká díla a dekorativní nebo sběratelské předměty. Může jít také ale o různé formy a šablony určené pro další průmyslovou výrobu.

obr.: příklad často baleného křehkého a citlivého zboží: sklo a elektronika

Při balení křehkých produktů je nutné především vybrat správně dvě nezbytnosti každého obalu: vnější obal a vnitřní fixace nebo výplně. Podle typu zboží je dále vhodné ho dovybavit dalšími obalovými prostředky: ochranou rohů, hran a povrchů. Pojďme si nyní jednotlivé součásti rozebrat podrobněji.

1. Vnější obal

Klopové krabice

Nejpoužívanějším a nejuniverzálnějším obalem jsou v dnešní době klopové krabice z vlnité lepenky. Pro balení křehkého zboží musíte být obezřetní, jakou si vyberete. Jistě mnoho se dá „dohnat“ výplněmi uvnitř kartonu nebo kvalitní lepenkou, pro citlivé zboží však určitě doporučujeme používat krabice z pětivrstvé vlnité lepenky.

obr.: krabice z pětivrstvé vlnité lepenky 5VVL

Pětivrstvá vlnitá lepenka se skládá ze dvou zvlněných a třech rovných vrstev. Existuje mnoho typů, které se liší svoji odolností, zde si však vystačíme konstatováním, že krabice z pětivrstvé vlnité lepenky jsou obecně odolnější, lépe tlumí nárazy, vydrží více během stohování a mají větší nosnost.

Na Eobalech nabízíme velký výběr pětivrstvých krabic, jak nejjednodušších klopových, tak vylepšených například o samolepicí pásku na klopě nebo odtrhávací pásku pro snadné otevření zásilky.

Pozn.: pro bezpečné zabalení je nutné použít kvalitní lepicí pásku, která se nerozlepuje. Pokud balíte v chladu nebo v náročnějších podmínkách, doporučujeme použít lepicí pásku s lepidlem Hot-melt nebo Solvent. Tomuto tématu se více věnujeme v článku o lepicích páskách.

obr.: správný postup ručního zalepení kartonové krabice

Dřevěné bedny

Další možností jsou dřevěné bedny. Jejich výhodou je velká pevnost a nosnost, lépe také odolávají proti vlhkosti. Mezi nevýhody pak patří jejich vyšší cena a nutnost vynaložit větší úsilí pro správnou recyklaci. Navíc pokud není fixace uvnitř bedny použita správně, hrozí poškození zboží o stěnu bedny. Při zvážení všech těchto faktorů doporučujeme  používat bedny pro déletrvající exportní přepravu nebo pro přepravu na paletě, tedy nikoliv pro klasické zasílání z e-shopů. Obalová řešení s použitím dřevěného obalu umíme dodat na zakázku.

obr.: použití bedny a pěnových profilů pro mezinárodní přepravu uměleckého díla - busty Františka Kupky

Papírové hrany vyztužující obal

Pokud je potřeba zvýšit pevnost a odolnost kartonové krabice nebo celé paletové jednotky doporučujeme použít papírové hrany. Nejčastěji se používají pro ochranu rohů během přepravy zboží na paletách, ale dobře poslouží i pro vyztužení kartonových krabic. Nepříliš rozšířený ale účinný způsob je vložit nebo vlepit papírové hrany dovnitř obalu, jednoduše a efektivně se tak zvýší nosnost, pevnost a možnost stohovatelnosti zásilky. Velkou výhodou je také snadná recyklace papírových hran společně s papírem a lepenkou.

obr.: krabice, boxy nebo celé paletové jednotky lze vyztužit papírovými hranami nebo dřevěnými trámky

2. Výplně a fixace uvnitř obalu

Z laického pohledu se to možná nezdá, ale o úspěšném zabalení se rozhoduje při výběru a použití výplně nebo fixace dovnitř krabice.

Výplň a fixace – co je to

Výplňovým materiálem rozumíme obalový prostředek, který se vkládá do krabice, aby vyplnil volné prostory a ochránil balené zboží. Produkt uvnitř obalu se díky tomu nepohybuje a výplňový materiál tlumí nárazy a vibrace, které se během přepravy vyskytnou. Příkladem výplně je například mačkaný papír, polystyrenová tělíska, papírová střiž a další.
Fixace je v podstatě výplň, která udržuje produkt v definované poloze. Může jim být jak obyčejný výplňový materiál, tak na zakázku vyrobený tvarový výsek, mřížka, separátor a další.
Více o fixacích na stránkách servisbal.cz

obr.: použití výplňových materiálů v krabici: pro lehké produkty je vhodná měkká a vzdušná výplň, pro těžké produkty se hodí tuhá a pevná výplň

Pojďme se podívat, které výplňové materiály se nejlépe hodí pro ochranu křehkých produktů.

Mačkaný papír

Pro tuto výplň máme na Eobalech trochu slabost. Jedná se totiž o jednoduchou, ale opravdu účinnou a přitom univerzální výplň. Papír dobře vyplní volný prostor uvnitř obalu a vytvoří tak tzv. deformační zóny, které utlumí případné pády zásilky (například z dopravníkového pásu). Jeho používání zvládne každý. Jedná se přitom o ekologické řešení – pokud používáte kartonovou krabici a papírovou lepicí pásku lze obal jednoduše 100% recyklovat.

obr.: aplikace papírové výplně Fillpak

Na Eobalech nabízíme několik druhů papírové výplně. Určitě doporučujeme vyzkoušet systémy Fillpak nebo PadPak. Jedná se o velmi jednoduché stroje, které se vejdou i do těch nejmenších skladů a vyrábějí papírovou výplň přímo na balicím pracovišti. Stroje nabízíme k velmi výhodnému pronájmu, ovládání se naučí každý.

Pokud přesto nechcete používat stroje, můžete vyzkoušet náš papír v krabici Taháček, k jehož předmačkání dojde vytažením z kartonu a poté se již vkládá do obalu.

obr. papírová výplň v krabici "Taháček" je ihned připravená k použití

Polštářky plněné vzduchem

Polštářky plněné vzduchem se vkládají do obalu, kde chrání produkty. Výroba probíhá na jednoduchém stroji MiniPakr, který se pohodlně vejde na pracovní stůl. Jsou ideální pro balení elektroniky, dekorací a dalších produktů. Jedná se o velmi šetrný produkt nehrozí poškrábání ani velmi citlivých povrchů.

obr. ochrana keramické vázy uvnitř obalu pomocí vzduchových polštářků

Dřevitá vlna

Tradiční, avšak spolehlivě fungující materiál, který si uchovává výborné tlumící schopnosti po dlouhou dobu. Dřevitá vlna se často používá pro exportní balení, například se vkládá do dřevěných beden pro ochranu keramiky apod.

obr.: skleněná váza zavinutá do hedvábného papíru uvnitř krabice s výplní z dřevité vlny

Fixace – dodáváme na zakázku

Mnohdy je nejlepším řešením zakázkově vyrobená fixace, vyrobená na míru baleným produktům. Její vyhotovení se vyplatí hlavně pokud zasíláme jeden typ zboží.
více o obalech na míru na stránkách servisbal.cz

Fixace na míru – tvarový výsek

Rozměrově přesně odpovídá balenému zboží, takže ho dokonale fixuje v potřebné poloze. Jeho výrobě vždy předchází výkres zhotovený obalovým konstruktérem a vyhotovení šablony pro jeho strojovou výrobu tzv. raznice. Jeho realizace se proto vyplatí od určitého minimálního množství : cca 500 - 1000 ks.

obr. fixace z tvarového výseku pro balení světlometů

Fixace na míru – skupinová balení pomocí mřížek a separátorů

Mřížky a separátory se používají především pro balení křehkého zboží, které se zasílá skupinově, tedy pro více produktů uvnitř jednoho obalu. Typickým druhem zboží jsou například skleničky a to i z velmi tenkého a křehkého skla. Mřížky a separátory totiž produkty od sebe oddělí a zafixují na potřebném místě. Tím se předejde jejich poškození o sebe navzájem.

obr.: fixace pomocí kartonových mřížek  pro skupinové balení skleniček

3. Ochrana povrchů a hran u křehkých a citlivých produktů

Mnoho druhů zboží má lakované povrchy, které jsou náchylné k poškrábání vlivem vibrací během přepravy, pokud se svým povrchem dotýkají dalších součástí obalu – například krabice nebo výplňového papíru. Aby se předešlo poškození, doporučujeme oddělit produkt od stěny krabice za pomocí pěnových profilů nebo pěnového PE v roli.

Pěnové profily

Jedná se o podlouhlé nasazovací profily, které jsou vyrobeny z pěnového polyetylénu (PE). Jednoduše se nasadí na hrany baleného zboží, které je tak ochráněno od přímého dotyku s obalem a navíc nehrozí poškození citlivých rohů. Pěnový PE je šetrný i velmi citlivým povrchům (např. u lakovaného nábytku nebo elektroniky) a má také výborné tlumící schopnosti. Nevýhodou tohoto materiálu pak je nutnost roztřídění obalu na plastovou a papírovou část, aby došlo ke správné recyklaci.

obr.: pěnové profily tvaru U pro ochranu  před poškozením hran obrazu

Pěnový PE v roli

Slouží k ochraně celého povrchu produktů, které se pak mohou rovnou vložit dovnitř obalu vystlaného například papírem. Pěnový PE v roli je velmi šetrný materiál, vybírejte podle tloušťky polyetylénu: čím těžší produkt, tím potřebujete silnější vrstvu PE.

Fólie pro ochranu povrchů

Před nečistotami, vlhkostí a částečně i před oděrky lze samozřejmě ochránit zboží i několika typy fólií a sáčků. Vyzkoušejte naše stretch fólie, PE fólie nebo PE sáčky a pytle.

4. Manipulační značky

Dle předpisů většiny zásilkových společností i České pošty by mělo být křehké zboží opatřeno manipulační značkou. Praxe ale ukazuje, že zásilky označené značkou „pozor křehké“ jsou vystaveny stejnému zacházení jako zásilky neoznačené. Přesto doporučujeme manipulační značky používat, protože v případě oprávněné reklamace,  je odesílatel v lepší pozici, pokud prokazatelně dodržel všechna pravidla balení.

obr.: manipulační značka "pozor křehké"

Produkty zmíněné v článku: