Zásilkové obaly se slevou -30%. Akce platí jen do 5. srpna. zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

Jak vybrat lepicí pásku na krabice

Lepicí pásky pro uzavírání kartonových krabic doporučujeme vybírat především podle použitého lepidla a druhu materiálu pásky.

Lepící pásky mix

Lepicí pásky s akrylátovým lepidlem

Jedná se o nejpoužívanější typ lepicích pásek. Jsou vhodné pro balení spíše lehčích zásilek v běžných přepravních podmínkách, například dopravcem PPL mimo zimní období.

Při lepení doporučujeme přitlačit pásku k lepenému materiálu. Akrylátové lepidlo ztrácí lepivost s nízkými teplotami, proto tyto akrylátové lepicí pásky nepoužívejte, pokud teplota klesne pod 5°C. Jedná se o syntetické lepidlo, tedy vyrobené z látek, které se nevyskytují v přírodě.

Výhody:

 • dlouhodobě odolává vystavení slunečnímu záření
 • stárnutím neztrácí své vlastnosti

Nevýhody:

 • při používání v teplotách pod 5°C ztrácí lepivost
 • malá přilnavost na vlhké a znečištěné povrchy

Tichá lepicí páska

Co je tzv. tichá lepicí páska? Tiché lepicí pásky mají nanesenou silnější vrstvu akrylátového lepidla, proto nevydávají při odvinování nepříjemné zvuky.

Lepicí pásky s lepidlem HOT-MELT

Jedná se o lepicí pásky s se synteticky vyráběným lepidlem HOT-MELT. Jsou dostatečně přilnavé i pro použití v náročných podmínkách. Lepivostí obvykle předčí pásky s akrylátem.

Z kartonu po přilepení tyto pásky nelze odstranit bez poškození. Mají dostatečný lepivý účinek až do teplot okolo 0°C. Vhodné lepidlo do náročnějších podmínek.

Výhody:

 • dobrá přilnavost k podkladu
 • nelze odstranit z kartonu bez poškození

Nevýhody:

 • dlouhodobé vystavení slunečním paprskům zmenšuje lepivý účinek

Lepicí pásky s kaučukovým lepidlem SOLVENT

Nejkvalitnější lepicí pásky. Přírodní kaučukové lepidlo zaručuje výbornou přilnavost lepicích pásek i na zaprášené a navlhlé nebo mastné povrchy.

Tyto lepicí pásky je možné na krabice aplikovat i v teplotách mírně pod 0°C. V podmínkách běžné zimy v České republice se nerozlepují.

Výhody:

 • v chladných podmínkách neztrácí lepivost
 • nejlepší účinnost slepení
 • přilnavost i na umaštěné a vlhké povrchy

Nevýhody:

 • nevhodné pro velmi dlouhé skladování
 • dlouhodobé vystavení slunečním paprskům zmenšuje lepivý účinek

Porovnání druhů lepidel používaných na lepicích páskách na krabice

Vlastnosti  AKRYLÁT HOTMELT SOLVENT
Použití lehčí až středně těžké krabice lehčí až středně těžké produkty (nemusí být pouze lepenkové krabice) v kombinaci s PVC nosičem vhodné i pro těžké krabice
Počáteční lepivost nižší střední vyšší
Hlasitost při odvíjení vyšší * střední  nižší
Obtížnost rolování snadná střední těžší
Optimální aplikační teplota cca 18 až 25 °C cca 15 až 21 °C cca 15 až 21 °C
Teplotní rozsah pro účinný lepivý účinek cca 5 až 60 °C cca 0 až 40 °C cca -30 až 70 °C
Odolnost vůči UV záření vyšší nižší nižší
Odolnost vůči stárnutí ** vyšší nižší nižší

* - Nabízíme také pásky s akrylátovým lepidlem s TICHÝM odvíjením! Tzv. tiché lepicí pásky mají nanesenou vyšší vrstvu akrylátového lepidla, proto nevydávají při odvinování nepříjemné hlasité zvuky.

** - Při skladování delším než jeden rok může u některých lepicích pásek dojít ke snížení lepivého účinku. Jestliže po roce skladování v optimálních podmínkách nedojde k zásadním změnám v lepivosti, pak lze považovat danou lepicí pásku za vysoce odolnou vůči stárnutí.

Lepicí pásky dle materiálu pásky

Materiál ze kterého je vyroben nosič lepidla, tedy "páska", je dalším důležitou vlastností. Navzájem se liší pevností, ekologickými faktory a samozřejmě také cenou.

lepicí pásky materiál

PP lepicí pásky - polypropylenové

Páska z polypropylenu, zkráceně "PP" je nejpoužívanějším nosičem. Pro zalepování obalů je ve většině případů dostačující. Kvalita však značně závisí na výrobci. Pokud se tato páska trhá, pak byl použit na pásku příliš tenký materiál. Cenově nejvýhodnější typ materiálu

PVC lepicí pásky

Nosičem lepidla je známe PVC, tedy polyvinylchlorid. Ačkoliv je pro výrobu lepicích pásek použita mnohem tenčí vrstva materiálu než u podlahových krytin, jsou tyto pásky velmi pevné, odolné a netrhají se. Používají se proto pro náročné balení, například těžkých produktů nebo namáhaných spojů. Pokud potřebujete opravdu pevnou a maximálně lepivou pásku, vyberte si PVC pásku s kaučukovým lepidlem.

Papírové lepicí pásky

Papír jako materiál lepicích pásek je v poslední době velmi oblíbený. Společně s kartonovou krabicí se po použití jedná o jednodruhový odpad, který lze společně vytřídit do kontejneru na papír.

Papírové lepicí pásky působí dekorativně a snadno je lze potisknout. Pásku lze ručně odtrhnout, proto se uzavírání obalů s těmito páskami obejde bez použití nůžek nebo odvíječů.

Speciální lepicí pásky

Lepicí pásky pro velmi náročná použití, odolné proti oděru i vlhkosti. Patří sem lepicí pásky zpevněné vláknyoboustranné, voděodolné aj.

Pozn.: Rozeznat od sebe PP a PVC pásku lze jednoduchým testem. Jestliže se do napnuté lepicí pásky pokusíte udělat otvor, v případě PP pásky dojde k jejímu roztržení, kdežto u PVC pásky nikoli, takže zůstane v pásce otvor. Další možností je pokusit se pásku silou roztáhnout, kdy PVC páska změní svoji barvu doběla, ale u PP pásky k barevné změně nedojde. Pro plastové lepicí pásky doporučujeme použít ruční odvíječ.

Lepicí pásky dle šířky

Nejpoužívanější šířkou pro ruční balení obalů je 48 mm (někdy i 50 mm). Tyto dva rozměry se pohodlně vejdou do běžných ručních odvíječů. Pro strojní a někdy i ruční páskování se používají široké lepicí pásky 75 mm. Ke svazkování a označování zásilek se používají barevné lepicí pásky 9 mm a 50 mm.

lepicí pásky šířka

Lepicí pásky popsané v článku: