Situace na trhu s obaly 04/2022 | Eobaly.cz

Situace na trhu s obaly 04/2022

Vážení zákazníci,

objevují se dotazy, jak současná ekonomická i politická situace ovlivňuje trh s obaly. A konkrétně, jak zasáhne náš e-shop hlavně z pohledu dostupnosti a ceny zboží.

Držíme pro vás staré ceny do 1.5.2022

od 1.5.2022 zdražujeme až o 50%

Stručně řečeno, zda budeme mít zboží skladem a zda a o kolik zdražíme.

Jednoduchá odpověď zní: skladová dostupnost zboží není ohrožena, zdražování určitě proběhne, ale u různých druhů obalů se bude výrazně lišit.

U některých druhů produktů již ke zdražení došlo, pohybuje se v rozmezí 10 - 50%:

V dubnu dojde ke zdražení těchto skupin produktů ve výši 10 - 23%:

U obalů z vlnité lepenky (krabice, boxy) dojde ke zdražení nejpozději od 1.5. 2022. Jeho výše se bude pohybovat nejméně mezi 12 – 15%.

Současná situace je však natolik nestálá, že nejsme schopni poskytnout jednoznačnou předpověď vývoje cen, takže růst větší než výše uvedený nelze vyloučit.

Vážení zákazníci, ujišťujeme vás, že stávající změny v cenách produktů na Eobalech nejsou způsobeny snahou zvyšovat si profit, ale jsou vynuceny bezprecedentními okolnostmi, které dále podrobněji rozebíráme.

Současná situace

Inflace

Zdražování zasáhlo téměř všechny sféry ekonomiky. Na zvyšování cen obalů má největší vliv zdražování výrobní suroviny, tedy papíru a energií pro jejich výrobu. U obalů s nižší přidanou hodnotou - podílem lidské práce, tvoří cena surovin a energií potřebných pro jejich výrobu velké procento z ceny celkové. Proto, pokud velmi významně roste cena surovin i energií, musí se bohužel toto zdražení promítnout do ceny obalů.

zdroj: https://www.czso.cz/

Pro výrobce obalů a papíru má velmi negativní vliv, kvůli přerušení dodávek dřeva, válka na Ukrajině a s ní spojené obchodní embargo na obchod s Ruskem. Ukrajina loni vyvezla do Evropy více než 2,7 mil. m3 řeziva a více než 15 mil. kusů palet. Rusko pak přibližně 4,5 mil3 dřeva. Řezivo z těchto zemí i Běloruska se ve značném množství používá právě na výrobu palet a obalů.
Výrazný propad ukrajinské ekonomiky a zastavení výroby má přímý vliv na společnosti, které odsud dovážejí, a také nepřímý vliv v celé Evropě v podobě nerovnováhy na trhu, rostoucí soutěže o omezenější dodávky dřeva, i tlaku na zvyšování cen. Obdobný nepříznivý vliv, i když ne tolik výrazný, má zvýšení cen pšeničného škrobu, který se používá při výrobě papíru. Důvodem je opět výpadek dodávek z Ukrajiny.

zdroj: https://www.fefpeb.eu

Odstávky výrobců papíru

Několik evropských papíren, které dodávají základní materiál pro výrobu vlnitých lepenek nahlásilo nebo už realizovalo odstávku výroby, přičemž zvažují i její úplné ukončení. Například německý výrobce materiálů pro vlnitou lepenku Delkeskamp Verpackungswerke 10. března oznámil, že v následujících dnech trvale ukončí výrobu ve svém areálu Nortrup v Dolním Sasku kvůli vysokým nákladům na energie, které ji činí ekonomicky neefektivní. Podle Delkeskampu nelze v dohledné budoucnosti očekávat, že by náklady na energie klesly. Společnost má výrobní kapacitu 135 000 t/r. (Nicméně hned následující den se objevily zprávy, že k uzavření papírny zřejmě nedojde díky solidaritě zaměstnanců i zákazníků.)

Podobně je na tom nám rakouská papírna Bruck společnosti Norske Skog, která odstavuje své dva papírenské stroje. Ředitel společnosti prohlásil: „Ačkoli jsme si v březnu část dodávek energií zabezpečili, ceny energií, kterým v současnosti musíme čelit, činí provoz Brucku neudržitelný.“

Vážnost situace potvrzuje i německá skupina Leipa plánující dočasně zastavit papírenský stroj na výrobu bílého kartonu a výrobce balicích papíru Blue Paper (patřící pod společnosti VPK a Klingele), který si kvůli cenám energií naplánoval v březnu přestávku na údržbu.

zdroj: https://www.norskeskog.com

Růst ceny papíru

Cena papíru se dle ukazatele EUWID radikálně zvyšuje. Tento růst promítají do svých cen výrobci vlnitých lepenek a projevuje se pak i v obalech z lepenky vyrobených. Hlavním důvodem je energetická náročnost výroby, která se při  růstu jejich cen, tedy hlavně elektřiny a plynu, nesmírně prodražuje. Všichni dodavatelé papíru informují o obrovském skoku v cenách za jednu tunu v průběhu března, a to až o 150 eur/t. I my proto budeme nuceni promítnout zvýšené náklady na materiál do cena našich produktů z kartonáže, a to ve výši 12 – 15% nejpozději od 1.5. 2022

zdroj: https://www.euwid-paper.com

Růst logistických nákladů

Významným faktorem, který přispívá ke zvyšování provozních nákladů jsou i rostoucí ceny za dopravu. Růst cen paliv a nedostatek řidičů nutí poskytovatele dopravy zdražovat. To pak znamená vyšší náklady i pro nás, obzvlášť na e-shopu, kde činí doprava velký podíl na konečné ceně zboží.

Co z toho plyne

Tlak na zvyšování cen je v současnosti hodně silný. Proto i my postupně budeme nuceni kvůli výše uvedeným skutečnostem ceny obalů zvyšovat.

Tlak na zvyšování cen pravděpodobně bude přetrvávat, proto pokud máte dostatečné skladové kapacity, doporučujeme se předzásobit.

Skladová dostupnost produktů nabízených na Eobalech není ohrožena.

Vážení zákazníci, ujišťujeme vás, že stávající změny v cenách produktů na Eobalech nejsou způsobeny snahou zvyšovat si profit, ale jsou vynuceny okolnostmi, které uvádíme v tomto článku.
Vývoj je velmi turbulentní, snažíme se tomu v případě obalových materiálů od dodavatelů čelit předzásobením se. Pokud pak potřebujeme skladové zásoby uvolnit, může se stát, že sáhneme k cenovým akcím. A opět, ani tyto akce nejsou motivovány snahou využít situace ke zvýšení zisku, ale jsou zpravidla vynuceny praktickými potřebami, nejčastěji nutností uvolnit skladové místo.

Děkujeme za pochopení.