Sleva až -50% na stretch fólie pokračuje!zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

Vybírejte si správné obaly - druhy obalů a jejich funkce

Jak se vyznat v obrovské nabídce různých druhů obalů? Po přečtení tohoto článku by vám to mělo být jasnější. Musíme ale trochu zabrousit do teorie.

Obaly se totiž liší podle toho, jaký mají účel, tedy jakou mají splňovat funkci. Například barevný celofán obalující sušenky bude mít za cíl hlavně upoutat pozornost zákazníka v obchodě a ochránit produkt před nečistotami. Kartonová krabice, ve které byly sušenky společně zabaleny, má za úkol ochránit výrobky před poškozením a umožnit snadnou manipulaci.

Pro zjednodušení rozdělujeme obaly podle účelu do těchto tří skupin:

1. Spotřebitelský obal, označovaný také jako prodejní (odbornou terminologií: primární obal)
2. Manipulační obal (odbornou terminologií: sekundární obal)
3. Přepravní obal – jednotlivě nebo paletově (odbornou terminologií: terciální obal)

Obal zároveň může patřit do více skupin. Manipulační obal doplněný o reklamní sdělení a informace může sloužit  i jako spotřebitelský.

POZOR! Častou chybou je využívat obal k jiným účelům, než byl navržen. Například spotřebitelský (prodejní) obal využitý k přepravě zboží mu často neposkytuje dostatečnou ochranu a výsledkem je poškození balených produktů.

Spotřebitelské (prodejní) obaly

Jsou určeny pro koncového uživatele. Tvoří bezprostřední obal produktu, se kterým přichází obvykle přímo do styku (to je důležité vědět hlavně pro balení potravin). Nesou informace o zabaleném produktu a zpravidla jsou marketingově zpracovány, aby zaujaly zákazníka. Samostatně nejsou vhodné pro přepravu produktů.

Manipulační obaly

Slouží k manipulaci s produkty mezi jednotlivými fázemi distribučního řetězce. Používají se často v průmyslu. Můžou být navrženy tak, aby šly v obchodě upravit do podoby prodejního displeje.

Přepravní obaly

Jedná se o samostatné obalové jednotky, které jsou přepravovány. Jednotkou máme v tomto případě na mysli buď jednotlivý obal nebo paletovou jednotku s několika obaly s produkty, které jsou přepravovány společně.

Samostatný přepravní obal se skládá z vnějšího obalu a výplňového materiálu, ve kterém je uložen produkt, který je obvykle ještě umístěn ve spotřebním obalu.

Paletová jednotka se skládá z palety, ke které je připevněno větší množství jednotlivých obalu.

Účelem přepravních obalů je pochopitelně především ochrana produktů během přepravy. Potřeba použití výplňových materiálů nebo fixace se ovšem liší v závislosti na tom, zda přepravujeme jednotlivě nebo na paletě. Samostatný obal bude pravděpodobně vystaven během přepravy mnoha rizikům, a tomu musí být přizpůsobena i jeho vnitřní výbava v podobě výplní a fixací. Naopak paletová jednotka je vystavena menšímu riziku pádu, nutné je však použití dalších obalových prostředků, jako jsou například stretch fólie, proložky nebo vázací pásky.

Paletovému balení se věnujeme v našem článku "Jak zabalit zboží na paletu."

Dále, nezávisle na předchozím členění, se používají tato označení obalů:

Skupinové obaly

Jedná se o obaly, ve kterých je zabaleno větší množství stejných výrobků. Pro jejich ochranu uvnitř obalu je obvykle nezbytné použít fixační mřížky nebo proložky, aby se produkty nepoškodily o sebe navzájem. Vnějším obalem často bývá krabice nebo přepravka.

Průmyslové obaly

Jedná se o obaly, které nekončí u spotřebitele, ale slouží k přepravě zboží mezi podnikatelskými subjekty - nejčastěji výrobními podniky. To je důležité z hlediska legislativy o nakládání s odpady. Tyto obaly můžou mít mnoho podob a mohou se skládat z různých materiálů. Jedná se o rozličné krabice, přepravky, boxy, sudy, gitterboxy, pytle a další typy obalů.

Obaly z tvarového výseku

Obaly vyrobené metodou tvarového vysekávání. Tento způsob produkce je jedním z nejobvyklejších u vlnité lepenky. Lze ho použít i pro tvarově velmi náročné aplikace. Nevýhodou je počáteční investice do výsekového nástroje (tvarové šablony), jehož výroba musí předcházet první výrobě obalu (pak se již tvarový výsek může používat opakovaně).

Zásilkové obaly

Obaly, které jsou speciálně přizpůsobeny pro zasílání poštou a zásilkovými společnostmi. Často se s nimi setkáváme, když rozbalujeme objednávky z e-shopů, které tyto obaly používají. Bývají vybaveny zlepšováky, které umožňují rychlejší a jednodušší balení, jako jsou například lepicí pásky na klopách, samosvorné (předlepené dno) nebo perforované pásky pro snadné otevření. Jedná se nejčastěji o menší kartonové krabice a obálky.

Dárkové obaly

Jedná se o hovorové, neodborné označení obalů, jejichž nejdůležitější funkcí je vizuálně zajímavý nebo jinak nápaditý vzhled. Proto bývají obvykle opatřeny potiskem a dalšími okrasnými prvky.

Potištěné obaly

Obaly nezávisle na jejich funkci a způsob použití je možné potisknout. Účelem potisku je především komunikovat se spotřebitelem, sdělovat mu informace nebo propagovat produkt či značku. Metod potisku v současné době existuje velké množství, mezi nejobvyklejší patří, flexotisk, offsetový tisk, digitální tisk a kašírování obalů.

Zaujaly vás představené obaly a nemůžete je najít v našem standardním "stále skladem" sortimentu?
Vyrobíme vám je na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i pro nezávaznou konzultaci):

tel.: +420 499 979 797
e-mail: shop@eobaly.cz