SLEVA -10% NA OBALY! Stačí v košíku zadat kód: EOBALY10 zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

6 Tipů na klidnou sezónu

Předvánoční sezóna se blíží. Letos začíná sezóna zas o pár dní dříve.
Ecommerce trh roste raketovým tempem cca. 20%.


V období Covidu a restrikcí se mnoho nových lidí přesunulo z offline prostředí do onlinu. Naučili se nakupovat přes eshopy a zalíbilo se jim to. Je to jeden z důvodů, proč se bojuje s nedostatkem obalů.

Nedostatek lepenky není jen v ČR, ale celosvětově.

Nedostatek vlnité lepenky na trhu

Vlnité lepenky je na trhu také nedostatek. Producenti lepenky a výrobci obalů prožívali s nástupem koronaviru turbulentní časy. Strach z nedostatku zakázek vystřídaly obavy, aby bylo z čeho vyrábět. S růstem prodejů na e-shopech během lockdownu obrovsky vzrostla poptávka po obalech, není však lehké včas sehnat od dodavatelů materiál – vlnitou lepenku, jejíž cena logicky neustále roste. Více o situaci na trhu

Zavedení kvót výroby krabic

Výrobci obalů byli od začátku restrikcí zavaleni objednávkami obalů. Rostla výrazně poptávka, ale všichni výrobci narazili na nedostatek hlavní suroviny papíru. Většina dodavatelů archů vlnité lepenky proto zavedla kvóty, kterými stanovila maximální množství lepenky, jež je možné dodat.

Výrobci zavedli kvóty na objednávky

Naše Tipy pro Vás, jak mít klidnou sezónu

Volné skladové prostory jsou velkou výhodou.

Máte volné prostory? Předzásobte se

Máte volné prostory pro skladování? Máte dostatek finančních prostředků pro nákup obalových materiálů předem? Pro Vás je jednoznačně nejvýhodnější se předzásobit. Můžete si v klidu nakoupit předem.

Pro ty, co nemají tuto možnost, je na zvážení, zda se nepoptat ve svém okolí, zda by Vám mohli uskladnit obaly na sezónu.

Připravte se na vyšší obraty.

Tento rok může být vše jinak. Každý rok sezóna prodejů na Vánoce začíná o pár dní dříve. Tento rok pociťujeme, že již začala v půlce září, což je velmi neobvyklé. Ekonomika je i přes pokles na růstové křivce a dají se předpokládat opět rekordní obraty. Může se stát, že budou opravdu velké? Ano. Proto byste měli raději mít dostatečnou rezervu při nákupu obalů .

Trh e-commerce roste raketově. Připravte se na to.
Plasty, obálky a fixace zdražují

Nemusí docházet jen krabice

Z lepenky v dnešní době se vyrábějí i fixace do krabic. Papírové tubusy, stěhovací krabice, papírové obálky nebo univerzální obaly. To vše může být tento rok nedostatkové zboží.
Nedostatek papíru, následně kartonů a krabic, přinutil větší odběratele již při prvních výkyvech v dodávkách ke změně balení. Většina se logicky zaměřila na plasty. Dodavatelé a výrobci zatím jen zdražují, ale ani zde není jisté, do jakých extrémů se situace na trhu dostane.

Nenechávejte vše na jednom dodavateli

Jsme výrobci a prodejci obalů a tímto bodem můžeme jít proti sobě. Nicméně jsme si zkusili, že sklady a výrobu nemáme nafukovací a v extrémní situaci nikdo z konkurentů nebyl schopný dodávat včas. I my jsme museli navýšit počet dodavatelů samotné lepenky, tak proč tuto zkušenost nepředat i Vám. Nejde jen o obaly ale obecně o dodavatele vašich produktů. Je dobré mít někoho v záloze.

Rozložte svoje objednávky na více dodavatelů.
Pokud nakupujete v sezóně, je potřeba si počkat.

Nakupujete na poslední chvíli?

Jste zvyklí nakupovat na poslední chvíli? Minulý rok ukázal, že pokud přijde velké množství objednávek  v krátkém časovém úseku, není možné obsloužit všechny ihned. Logistika obecně měla velké problémy s doručením do druhého dne. Tento rok nepředpokládáme, že to bude jiné. Proto počítejte s dodáním vyšším než do druhého dne.V extrémních případech se doba doručení může prodloužit i o týden.

Sezóna není jen do Prosince

Pamatujte na to, že Vaše sezóna nemusí končit 24. prosince. Může být naopak dlouhá i do února/března. Pokud vezmeme v potaz, že výrobci obalů již v říjnu ukončují výrobu na tento rok, měli byste se již předzásobit, nebo objednat obaly na začátek roku příštího.

Nezapomeňte i na začátek roku.

Udělali jste některé z těchto tipů?

Pak můžete být v klidu a dát si dobrý šálek kávy a třeba i nohy nahoru. Můžete třeba pozorovat Vaši konkurenci, která tato doporučení neudělala.

Aktuální informace z trhu 14.10.2021:

Zde jsme dali do kupy pár aktuálních informací. Jedná se o naše doporučení:

Nakupujte obaly co nejdříve – nejlépe už teď, pro zásobu na vrchol předvánoční sezóny

(Black Friday je 26. 11.)

V současnosti stále dodáváme do druhého dne. S narůstajícím počtem objednávek a vytížením přepravců se však termíny dodání mohou zpožďovat. Je také pravděpodobné, že dojde k vyprodání některých položek z naší nabídky.

Nakupujte do 15. října, pro zásobu na vrchol předvánoční sezóny (Black Friday 26. 11.)

V současnosti stále držíme dodání do druhého dne a neustále posilujeme naše kapacity. S narůstajícím počtem objednávek a vytížením přepravců se však termíny dodání mohou zpožďovat.

Na nastávající sezónu jsme se důkladně připravili, navýšili jsme kapacity skladů a množství zásob v nich. Věříme, že jsme připraveni. Letošní rok se však vymyká ve všech ohledech a dostupnost obalového materiálu je stále omezená s dlouhými dodacími termíny. Současně s tím online trh dynamicky roste. Vloni se lidé masově přesouvali do e-shopů. Mezitím si již na nakupování online mnozí z nich zvykli a ukazuje se, že je od toho příliš neodradila ani možnost nakupovat znovu v kamenných prodejnách. S nástupem hlavní sezony proto pozorujeme velký převis poptávky nad nabídkou obalů. Hlavní příčinou je zhoršená dostupnost materiálu, jehož dodací termíny jsou 8 až 12 týdnů. Více informací se můžete dočíst v našem článku o situaci na trhu v roce 2021.

Potřebujete obaly na zakázku či s potiskem?

Zakázkové obaly objednané v říjnu a listopadu budeme dodávat přibližně za 3 měsíce, tedy na konci ledna a v únoru.

Věříme, že vše společně zvládneme a přejeme vám hodně sil do nadcházejících dnů.

Váš tým Eobaly.cz